İlk, orta ve lise öğrenimlerimi memleketim olan Seydişehir’de tamamlayarak, Astronomi & Matematik lisansı yapmak üzere, Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’ne geldim. Dördüncü yılımın sonunda Haziran döneminde mezun olarak aynı bölümde, sırasıyla, yüksek lisans ve araştırma görevlisi olarak doktora eğitimlerimi tamamladım.

Prof. Dr. Semanur Engin yönetiminde “X Persei Yıldızının (HD 24534) Optik ve Moröte Tayflarının İncelenmesi” başlıklı yüksek lisans tezimi ve Prof. Dr. Saul J. Adelman (Charleston, Amerika Birleşik Devletleri) eş-danışmanlığında “4 Lac ve nu Cep Yıldızlarının Tayfsal Analizleri” başlıklı doktora tezimi hazırladım. Daha sonra yardımcı doçent olarak Ankara Üniversitesi’nde göreve başladım.

1996’da Dr. Remeis Gözlemevi (Bamberg-Almanya)’nin sağladığı burs imkanı ile dört ay süreli olarak bilimsel amaçlı bir ziyaret gerçekleştirdim. 2010 yılında “TÜBİTAK Doktora Sonrası Araştırma Bursu” kapsamında Trieste Gözlemevi’ne giderek, Dr. Fiorella Castelli danışmanlığında model atmosferler yöntemiyle yıldızların tayfsal incelemeleri üzerine bilimsel çalışmalarda bulundum. 2012’de Üniversitelerarası Kurul’un yaptığı sınav sonucunda doçent ünvanı almaya hak kazandım. Halen Ankara Üniversitesi’nde doçent olarak görev yapıyorum.

1997 yılında Türk Astronomi Derneği’ne, 2009 yılında Uluslararası Astronomi Birliği’ne üye oldum. Eylül 2008-2014 tarihleri arasında üç dönem Türk Astronomi Derneği Yönetim Kurulu üyeliği görevinde bulundum. Ankara Üniversitesi Gözlemevi’nin sağladığı imkanlar sayesinde yıldızların fotometrik gözlemleri ve TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin imkanları sayesinde tayfsal gözlem yapma tecrübesine sahip oldum. Akademik çalışmalarımın neredeyse tamamında, yıldızların gözlemsel fotometrik ve tayfsal verilerini inceledim. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’ne ait yıldız tayflarının kimyasal bolluk analizinde kullanılabileceğini tespit ve kayıt altına aldım. Bu konudaki çalışmalarımı tayfsal sentez yöntemiyle geliştirerek çalışmalarıma devam ediyorum.

Hobilerim: Tarih. Araştırma. Ülke, Manzara ve Portre Fotoğrafçılığı

Doç. Dr. Kutluay Yüce / Aralık 2014